2018. október 26., péntek

Terráriumi takarítószolgálat

Minden hangyász rémálma hogy egyik napról a másikra leatkásodik vagy lepenészedik a legféltettebb kolóniája. Erre a problémára kínálhatnak megoldást azok a szuperpici élőlények, melyek képesek lebontani a maradványokat, és egyensúlyban tartani a berendezett formikáriumokat talajszinten. 
Ismerjétek meg a terráriumi takarítószolgálat tagjait! 






2018. október 23., kedd

Hangyafajok együttélése formikáriumban #2

A következő próbálkozásom a Messor structor alapbolyhoz a Crematogaster scutellaris faj hozzáadásával történt. Ez a faj már jóval sikeresebbnek bizonyult velük, mint a korábbi Temnothoraxok...
Crematogaster scutellaris és Messor strucor 




2018. október 9., kedd

Hangyafajok együttélése formikáriumban #1

Most valami igazán érdekes és újszerű dologról fogok írni nektek! :) 
A hangyászat egy egészen új irányáról, mely még csak gyerekcipőben járogat, de nagy hangsúlyt fektetünk a megfigyelésekre, és ha lehetséges, akkor szeretnénk elősegíteni a kialakulását és elterjedését. 


Bevallom az egyes fajok viselkedésének megfigyelése az egyik legkedvesebb dolog számomra a hangyázásban. Nagyon érdekes az a sokszínűség ahogy az egyes fajok reagálnak különböző hatásokra, és azok a stratégiák is, amiket kidolgoznak a problémák megoldására. Minden faj sajátos taktikával reagál, melyet ha sikerül megfigyelnünk, akkor még inkább megismerhetjük őket, és a tulajdonságaikat.

Erről fog szólni ez a cikksorozat, aminek remélem egyre sikeresebb eredményei lesznek, és végül tuti receptet tudok majd adni nektek arra, hogyan kell több fajt együtt tartani formikáriumban. :)



2018. október 8., hétfő

Hangyafarm berendezése - elképzelés vs. valóság

Mindenki szereti a természetes hangyafarmokat! Sokszor kérdezitek tőlünk, hogy mivel és hogyan rendezzétek be a formikat, hogy minél esztétikusabban mutassanak.

A dolog viszont általában nem olyan egyszerű mint ahogy elsőre elképzeljük, mert ezek a hangyák bizony nagyon okos állatok! :D
Ahol lehet igyekeznek keresztülhúzni az ember számításait, és a saját hasznukra fordítani a helyzetet. Ebből aztán ilyen vicces és érdekes történetek születhetnek mint a most következő: 


2018. október 4., csütörtök

Dolgozók és bolyok egymáshoz viszonyulása

Minden bolynak saját, egyedi feromonja van. Ez az úgynevezett "fészekszag", a kolónia védjegye, melyet a királynő termel, és a csoportos érintkezés útján kerül rá az egyes egyedekre. Így képesek azonosítani egymást, és eldönteni ki az aki hozzájuk tartozik, és ki az, aki idegen. 

Formica pratensis dolgozó
Ugyanabból a hangyafajból, de két különböző bolyból származó dolgozók tehát egymás ellenségei. Ha egy bolyt elfelezünk, és külön tartjuk őket pár hétig, utána lemegy a királynő nélküli csapatról a feromon és így ők is a boly ellenségeivé válnak. Ezért fontos hogy a dolgozók időnként visszatérjenek a saját bolyukba. 


2018. október 2., kedd

Tunéziai hangyák 🐜🌴

Megígértem nektek az előző cikkben, hogy igyekszem majd nagy területet bejárni Tunéziában. Ez részben sikerült is, a negyedik nap végére már több mint 1000 km-t beutaztunk, és még hátra volt a nyaralás majdnem fele! Összesen 400 hangyás fotót csináltam, (bár hangyás fotóknál ennek a nagy része mindig kiszelektálódik) és 10-12 fajt sikerült megismernem. A továbbiakban ezt szeretném veletek megosztani a cikkben...