2016. április 19., kedd

Miért érdemes kezdőnek királynőt vásárolni?

A királynő megszerzésének 3 módja van: vásárlás, befogás rajzáskor és kiásás.

Ebben a cikkben röviden azt írom le, hogy miért ajánlott a kezdő hangyatartóknak a vásárlást választani, az elsőre gazdaságosabbnak tűnő többi megoldással szemben.

Befogás rajzáskor: 

Eléggé nehéz eltalálni, sok tapasztalatot és hozzáértést igényel a befogás. A rajzás időpontja eltérő a különböző hangyafajoknál. Különböző helyeken különböző időpontban rajzanak a hangyák, és gyakran egy évben csak 1-2 napig. Hiába határoznánk meg egy konkrét napot, amikor nekünk sikerült befogni adott királynőt, az ország más részén az eltérő időjárási és egyéb körülmények között biztosan más időpontban rajzik ugyanaz a faj. Ezen kívül bizonyos hangyafajok rajzása csak bizonyos területre korlátozódik, tehát az országban nem lehet akárhol megtalálni akármelyik fajt - csak az adott élőhelye körül.


Néhány faj a rajzás évében nem is alapít államot, csak a következő évben. Azokat a fajokat, amelyek nyár közepén rajzanak szintén érdemesebb a kezdők számára megvásárolni inkább, mert a gyakorlott királynő eladók előnevelt bolyai sokszor már eleve rendelkeznek dolgozókkal, ezért sokkal gyorsabban fejlődnek, és így hamarabb sikeres lesz a boly a kezdő hangyatartó számára is.

Kiásás:
Ez szintén egy afféle szerencsejáték. Gondolom te - kedves olvasó nem szeretnéd 3-6 órán át a földet túrni, hogy aztán csalódottan hazakullogj, mert nem találtál egy királynőt sem. Kiásás szempontjából szintén nem mindegy, hogy az év melyik szakában állunk neki. Ezen kívül sok esetben 5-10.000 dolgozó heves védekezésére számíthatunk egy boly fölásásakor ami el kell ismerni elég hatékony védelmi rendszer, még akkor is, ha ilyen kis állatokról van szó. 

Fölásás után szintén nehéz megtalálni a bolyon belül a királynőt. Ez megfelelő hozzáértést, precíz gyorsaságot, és szerencsét igényel. Nagyon óvatosan kell eljárni, ugyanis ha megsérül a királynő, akkor a befogás után is könnyen elpusztulhat, vagy alkalmatlanná válhat a további szaporodásra.

A vadon befogott királynő pontos korát nehéz meghatározni. Egy átlagos hangyakirálynő 5-20 évig is elél - fajtól függően. Azonban megtörténhet, hogy a vadon befogott királynő túl idős, és már csak 1-2 évet fog élni befogás után.


Ezeken kívül - talán a legfontosabb érv, hogy - minden sikeres és sikertelen kiásással rongáljuk a hangyák, és a környező terület élőlényeinek természetes környezetét és veszélyeztetjük a boly, a többezer dolgozó, és a királynő(k) életét. - amivel komoly károkat tehetünk egy adott területen. Nagy szakértelmet igényel, hogy mely fajokat lehet befogni, és azon belül is melyik családot érdemes. A védett hangyafészkek eszmei értéke elérheti az 50.000Ft-ot is - nem érdemes értelmetlenül pusztítani. 

Tehát jobb az ilyesmit a szakértőkre bízni. - hidd el, nem sok az a 3-5000-10.000Ft - viszont cserébe minőségi királynőt kapsz, és jóval nagyobb esélyed van a sikerre. 
A királynő 5-10 (vagy akár 20) évig is él, és többezer dolgozót felnevel. Ha kiszámolod, évi 1000Ft egyáltalán nem sok pénz ahhoz képest, hogy mennyi örömöd lesz majd a hangyatartásban. :)

Ráérsz majd néhány év múlva királynőket befogni, amikor már te is tapasztalt hangyatartó leszel. :)



Hangyász.


2016. április 16., szombat

Hangyatartás első lépései


  1. - Szerezz egy királynőt
    Királynőt lehet venni, befogni, vagy kiásni. Kezdők számára mi mégis a vásárlást ajánljuk az ITT leírt okok miatt. A vásárolt királynő biztos, hogy fiatal, egészséges, életerős, és államalapításra alkalmas. Ezen kívül rengeteg időt, felesleges energiát és csalódást spórolhatunk meg magunknak. 

  2. - Neveld a bolytKezdetben a királynőt egy nedvesített kémcsőben kell tartani, ebben fog költeni. Az első dolgozók kikeléséig van elég tápanyagtartalék a szervezetében, a vízen kívül nincs szüksége másra. Néhány fajnak (Lasius, Tetramorium, Solenopsis, Camponotus) lehet adni egy csepp mézet a kémcső falára, de nem szükséges. 

    Az első dolgozók kb 1-1,5 hónap alatt kelnek ki, ez idő alatt a királynőnek meleg, nyugodt, sötét helyre van szüksége, pl egy szekrényben. Ilyenkor igyekezzünk ne nagyon zavarni, maximum hetente egyszer vagy kétszer nézzük meg, hogyan alakulnak az utódok. Hagyjuk nyugodtan költeni.

    Miután kikelnek az első dolgozók, a képen látható módon etessük őket. Érdemes kb. hetente-kéthetente fültisztító pálcával, pici vízzel "felmosni" náluk, hogy nehogy elterjedjen valami fertőzés. Kb hetente adjunk nekik friss élelmet is, mert a méz a párás közegben erjedésnek indulhat, és a rovardarabok(vagy hús) is bomlásnak indul.
  3. - Szabadkifutós tartás
    Ha eléri a család egyedszáma a 10-20 dolgozót (kb 1-2 hónap alatt), akkor néhány dolgozó már ki fog merészkedni élelmet keresni. Ilyenkor alkalmazzuk a szabadkifutós tartást, amikor egy kisebb dobozba (ez lehet ételhordó, vagy jégkrémes doboz is) rakjuk őket a nyitott kémcsőben.
     Itt először a kémcső bejáratához, majd egyre távolabb, a doboz különböző pontjaira rakjuk az élelmet. Az első dolgozók először félnek majd kimerészkedni, de később ha felbátorodnak, hamar beletanulnak a keresgélésbe, és ekkor már meg tudják szerezni maguknak az élelmet. Fontos tudni, hogy a hangyák ugyanúgy tanulnak, tapasztalnak, és tanítják egymást mint bármely élőlény, ezért egy idősebb dolgozó jóval rátermettebb és életrevalóbb, mint egy újszülött.
  4. - Farmba költöztetés
    Ha a farm létszáma eléri körülbelül a 30-50 dolgozót akkor már van értelme farmba költöztetni őket. (Korábban azért nem érdemes farmba rakni őket, mert a kis kolónia és a tapasztalatlan dolgozók számára túl nagy feladat lenne megtalálni az élelmet, így akár el is pusztulhatnak).
    A farmba költözés szintén egy izgalmas pillanata a hangyatartásnak. Ideális esetben betesszük a hangyákat a farm kifutó részébe, a fészek bejáratához, és néhány nap alatt a keresgélő dolgozók felfedezik az új helyet. Amikor rájönnek, hogy az új hely alkalmasabb életfeltételeket biztosít, akkor az egész család megindul, viszik a dolgozók a petéket, hívogatják, vonszolják, terelik a királynőt, és átköltöznek az új helyre. Nagyon látványos! :)

    Videó hamarosan

    Ha erre valamiért nem hajlandóak, akkor vagy várunk türelmesen, vagy kissé drasztikusabb megoldás lehet, ha - amennyire lehet óvatosan - beborítjuk őket a kémcsőből a farm kifutó részébe, és így kénytelenek új fészket keresni maguknak. Ilyen esetben a petékkel van gond, visszatesszük az egész kémcsövet, és reménykedünk, hogy nem költöznek bele újra, hanem biztonságban kihordják belőle a petéket az új helyre. Ha mi rakjuk át a petéket egy kampós dróttal vagy ecsettel a kémcsőből, akkor szinte minden esetben veszteség és sérülés éri őket (merthogy nagyon aprók) - ez egy műtéthez hasonló aprólékosságot és pontosságot igényel. :)
  5. - Nagyobb farmba költöztetés
    Eddigre már gyakorlott hangyatartó az ember. A kolónia párszáz vagy párezer fős, és kinövi a farmot. Ilyenkor a régi és az új farm kialakításán függ a dolog. Általában elég összekötni őket egy pvc csővel, és kibővül a régi farm.


    Hangyász.